im. Macieja Aleksego Dawidowskiego “ALKA” w Warszawie

ul. Samarytanka 11 A

03 – 592 Warszawa

(0 22) 679 14 45

telefon / fax

Szkolna Akademia Opowieści – fizyka

9 maja br. mieliśmy przyjemność gościć Pana prof. dr. hab. Andrzeja Wysmołka z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Pan profesor wygłosił wykład „Prawo Archimedesa wokół nas” wzbogacony pokazami doświadczeń. W przystępny i ciekawy sposób wyjaśnił to prawo, odwołując się do wielu przykładów jego praktycznych zastosowań.
Wykład był bardzo dobrym sposobem na utrwalenie i rozszerzenie wiedzy zdobytej przez uczniów klas ósmych na lekcjach fizyki.
Uczestnicy wykładu aktywnie brali udział w eksperymentach. Odpowiadali na wiele pytań związanych ze znaczeniem i działaniem siły wyporu. Eksperymentując, przy użyciu prostych przyrządów potwierdzili też, że siła wyporu działa nie tylko na ciała zanurzone w cieczy ale również na ciała znajdujące się w powietrzu. Wykonując kolejne doświadczenie poznali warunki w jakich znika siła wyporu. Dzięki wykładowi nasi uczniowie, jadąc na wakacje nad morze, powinni już wiedzieć dlaczego podczas słonecznego dnia chłodna bryza wieje od morza, a wieczorem kierunek wiatru się zmienia. Słuchacze mieli także okazję obserwować i zrozumieć zjawiska konwekcji i lewitacji oraz jak ciekły azot wpływa na stan i zachowanie cię ciał.
Mamy nadzieję, że w następnym roku szkolnym nasi uczniowie będą uczestniczyć w kolejnej edycji tak ciekawych zajęć.

Skip to content