im. Macieja Aleksego Dawidowskiego “ALKA” w Warszawie

ul. Samarytanka 11 A

03 – 592 Warszawa

(0 22) 679 14 45

telefon / fax

Spotkanie Klubu Rycerskiego i Dam Dworu w SP 52

W dniu 5 listopada Anno Domini 2016 r. rodzice z dziećmi należącymi do „Małego Apostoła” i Klub Ojców zainaugurowali kolejne spotkanie Klubu Rycerskiego i Dam Dworu w SP 52.
W trakcie dwugodzinnych warsztatów dzieci z rodzicami (w przeważającej części Tatusiowie) słuchali opowieści o legendarnych Skrzydlatych Jeźdźcach. Ich dokonaniach, bohaterskich czynach i zwyczajach. Wyświetlono film rekonstruujący szarżę husarii i przygotowania do bitwy między wojskami króla Szwecji Gustawa Adolfa a wojskami miłościwie nam panującego Króla Zygmunta III Wazy.
W części warsztatowej opowiadano o uzbrojeniu husarii, taktyce walki jaką stosowała i jej największych zwycięstwach. Zaprezentowana została zbroja husarska, a po prezentacji pod okiem instruktora, w oparciu o przesłane z Gdańska materiały, rozpoczęto mozolny proces montowania poszczególnych części zbroi husarza. Warsztaty prowadził Michał Wydra, były zaciszański „wieczernikowiec”.
Wszyscy uczestnicy zgodnie oznajmili gotowość do kolejnych spotkań, na których będzie opowieść o bitwie pod Chocimiem z 1621 r., montowane szyszaków, zbroi husarskiej ze skrzydłami i (jeśli okoliczności pozwolą) pistoletów z amunicją husarską, a dodatkowo zajęcia z posługiwania się mieczami pod okiem instruktora szermierki). Spotkania zaplanowane są 19 i 26.11. (soboty) br. o godz. 11 – 13.00. Udział w zajęciach jest bezpłatny, a części do zbroi zostały zakupione dzięki hojności Miasta Stołecznego Warszawy.

Przeczytaj także...

Skip to content